Kenkėjų kategorijos
Naminė pelė
Juodoji žiurkė
Faraoninės skruzdėlės
Kambarinė ir naminė musės
Mėsinės musės
Malūninis, aruodinis, tabokinis ir datulinis ugniukai
Kiti sandėliuojamų maisto produktų kenkėjai – vabalai
Drabužinė kandis ir kailininė kandis
Medieną pažeidžiantys vabalai
Naminis karvelis
Bervidinis, dėmėtasis, muziejinis ir paprastasis kailiagraužis
Blusos
Rudoji žiurkė
Skruzdėlės
Vaisinės muselės (drozofilos)
Vapsvos
Kirai
Patalinė blakė
Tarakonai
Varniniai paukščiai
Žvirbliai
Susisiekite su mumis
Kiti sandėliuojamų maisto produktų kenkėjai – vabalai
Sandėliuojamų produktų kenkėjai dažniausiai aptinkami sausuose augalinės kilmės produktuose: kruopose, miltuose, makaronų gaminiuose, riešutuose, prieskoniuose, žirniuose, džiovintose daržovėse ir vaisiuose, džiovintose gėlėse. Gyvulinės kilmės produktai irgi gali būti pažeidžiami: džiovinta mėsa, žuvų produktai ir sūris. Taip pat pažeidžia muziejines augalų, vabzdžių, gyvūnų (iškamšų) kolekcijas.
Kodėl yra kenkėjas?
Vikšrai užteršia produktus.
Pakenkiama produkcijai ⎯ ji nebetinkama toliau naudoti.
Kuriose srityse aktualu?
- Buityje
- Maisto pramonės įmonėse
- Maisto produktų ir jų žaliavų sandėliavimo patalpose
- Logistikos sektoriuje
- Maitinimo įstaigose
- Tabako pramonėje
- Gamtos muziejuose
- Apgyvendinimo paslaugų įmonėse
Ką pažeidžia ir kam kenkia?
- Sandėliuojamus sausus augalinės kilmės produktus
- Muziejines augalų, vabzdžių, gyvūnų (iškamšų) kolekcijas
- Džiovintas vaistažoles
- Džiovintus mėsos, žuvų produktus
- Sūrį ir jo gaminius
- Tabaką
Svarbiausi požymiai
Žemesnėje nei 13⎯15 oC temperatūroje jų vystymasis sustoja. Nešildomose patalpose ar nepalankiose vystytis vietose dažniausiai išsivysto viena karta per metus.
Kiaušinėliai dedami ant maisto produktų ar žaliavų.
Slepiasi sienų plyšiuose, sunkiai prieinamose tamsiose vietose.
Beveik visi sandėliuojamų produktų kenkėjai yra prisitaikę maitintis maistu, kuriame yra labai mažai skysčių. Šie kenkėjai į sandėlius gali patekti iš lauko per atvirus langus ir duris, per plyšius sienose, per ventiliacijos ir kitas angas, atkeliauti iš gretimų patalpų ar migruoti iš užkrėstų produktų į neužkrėstus. Dažniausiai jie atkeliauja su jau užkrėsta produkcija.
Kiaušinėliai dedami ant maisto produktų ar žaliavų.
Slepiasi sienų plyšiuose, sunkiai prieinamose tamsiose vietose.
Beveik visi sandėliuojamų produktų kenkėjai yra prisitaikę maitintis maistu, kuriame yra labai mažai skysčių. Šie kenkėjai į sandėlius gali patekti iš lauko per atvirus langus ir duris, per plyšius sienose, per ventiliacijos ir kitas angas, atkeliauti iš gretimų patalpų ar migruoti iš užkrėstų produktų į neužkrėstus. Dažniausiai jie atkeliauja su jau užkrėsta produkcija.
Aruodinis ir ryžinis straubliukai. Šie vabalai gadina visiškai sveikus grūdus (yra pirminiai jų kenkėjai ir teršėjai). Kai nėra grūdų, šie vabalai maitinasi makaronais, pupomis, kaštonais, gilėmis, sausu šunų ir kačių ėdalu. Aruodiniai straubliukai plinta sandėliuose, malūnuose, laivuose ir gyvenamosiose patalpose. Sandėliuose straubliukai dažniausiai įsikuria grūdų krūvos viduryje, kur aukštesnė temperatūra. Esant užterštumui straubliukų išmatomis, dėl fermentacijos proceso temperatūra grūdų krūvoje pakyla ir susidaro vandens kondensatas.
Duoninis skaptukas. Maistas: krakmolo turintys kieti produktai, pavyzdžiui, sausainiai, sena džiovinta duona, sausi sriubos koncentratų gabalėliai, makaronų gaminiai, sausas šunų ir kačių ėdalas. Šie kenkėjai gadina ir teršia ilgai laikomas žaliavas ir produktus. Suaugę vabalai gali prasiskverbti per popierių, plastikines ir netgi aliuminines užtvaras ⎯ pažeidžia pakuotę. Plinta gabenant produktus.
Mažasis ir mažasis buožiaūsis milčiai bei milčius ardytojas. Visoms milčių rūšims optimali vystymosi temperatūra yra 30⎯35 oC. Vystymasis beveik sustoja esant žemesnei nei 20 oC temperatūrai. Minta dažniausiai grūdais. Šie vabalai yra antriniai kenkėjai, nes maitinasi jau pažeistais produktais, o dažniausiai ⎯ pelėsiniais grybais, kurie atsiranda pirmąkart pažeidus produktus. Gali maitintis miltais, duona, sausainiais, makaronais, pupomis, džiovintais vaisiais, prieskoniais, šokoladu ir kitais vaisių, daržovių, grūdų gaminiais. Tuščiuose sandėliuose maitinasi produktų likučiais, esančiais grindų dangos įtrūkimuose ir sienų plyšiuose.
Didysis milčius. Minta augalinės ir gyvūninės kilmės produktais. Gyvena tamsiose vietose. Jų, kaip kenkėjų, vaidmuo yra ribotas. Tik itin neprižiūrima ir labai ilgai laikoma produkcija gali būti pakenkta ar sugadinta.
Pupelinis grūdinukas. Patelė padeda apie 50 kiaušinėlių ant pupelių. Išsiritusios lervos įsigraužia į pupelę (viename vaisiuje gali vystytis keliolika lervų) ir ja maitinasi. Lietuvos klimato sąlygomis pupelinių grūdinukų būna tik sandėliuojamose pupose. Šiltomis vasaromis pupelinis grūdinukas yra pagrindinis ir žalingiausias pupų kenkėjas. Pupelės išgraužiamos, praranda prekinę išvaizdą ir maistinę vertę. Pupų ankščių sienelėse pragraužiamos apvalios skylutės. Pas mus dažniausiai patenka jau su užkrėsta produkcija.
Surinaminis plokščiavabalis. Minta grūdais, riešutais ir pan., tačiau šie vabalai daro mažiau žalos nei straubliukai. Tuščiuose sandėliuose maitinasi grūdų likučiais, esančiais grindų dangos įtrūkimuose ir sienų plyšiuose. Produktams kenkia juos užteršdami, padarydami juos netinkamus naudoti. Plokščiavabalių dažnai atsiranda gyvenamosiose patalpose, jie kelia diskomfortą. Plinta gabenant prekes, maisto produktus, žaliavas.
Tabokinis skaptukas. Suaugėliai gerai skraido. Vabalai aktyvūs naktį. Esant žemesnei nei 20 oC temperatūrai, vystymasis sustoja. Lervos žūsta, jei ilgesnį laiką patalpose būna žemesnė nei 13 oC temperatūra. Sandėliuojamiems produktams kenkia tik tabokinių skaptukų lervos. Jos minta tabako gaminiais, bet gali maitintis žemės riešutais, sausainiais, kakavos pupelėmis, prieskoniais, ryžiais, džiovintomis žuvimis, žuvų miltais. Tuščiuose sandėliuose maitinasi maisto produktų likučiais, susikaupusiais grindų dangos įtrūkimuose ir sienų plyšiuose. Gadina tabaką ir jo gaminius bei kitus sandėliuojamus produktus. Ilgai laikomas tabakas šių kenkėjų apninkamas pirmiau nei šviežias. Tabakinis skaptukas natūraliai gamtoje gyvena tropinio ir subtropinio klimato šalyse. Pas mus aptinkamas sandėliuose, gamybos patalpose ir kitose šiltesnėse vietose. Tabakinis skaptukas patenka į naujas vietas su tabaku ir jo produktais, tad plinta su atsivežama žaliava. Šių vabalų vystymasis ir dauginimasis ypač priklauso nuo temperatūros.
KENKĖJŲ KONTROLĖ apima žmogaus sveikatos, nuosavybės ir maisto išteklių apsaugą nuo nepageidaujamų kenksmingų organizmų ⎯ kenkėjų.
Autorių teisės