Page image

Tarakonai

Pasaulyje žinoma apie 4 000 tarakonų rūšių, iš kurių tik apie 20 yra sinantropinės rūšys, tačiau, pagal tyrimų duomenis, jie gali pernešti apie 500 ligas sukeliančių mikroorganizmų.
Vidutinis tarakonų populiacijos dydis ⎯ daugiau nei 15 000 individų. Tarakonai yra ne vien maisto produktų ir įvairių paviršių užteršimo, ligų platinimo, bet ir alerginių susirgimų priežastis. Apie 10⎯15 % žmonių yra alergiški tarakonams.
Lietuvoje butuose, maisto pramonės įmonėse, biuruose ir kitose vietose, kur žmogus sukuria šiltą ir drėgną aplinką, aptinkamos trys tarakonų rūšys: prūsokas, arba rudasis, amerikinis ir juodasis. Miškuose gyvenančios tarakonų rūšys nepriskiriamos kenkėjų kategorijai, nes jos nedaro žalos žmonėms ir jų turtui.

Kodėl yra kenkėjas?

Tarakonai platina žmonėms pavojingus virusus (pvz., poliomielito virusą), bakterijas (pvz., dizenterijos, pneumonijos, maro, įvairių kvėpavimo takų infekcijų, salmoneliozės sukėlėjus), pirmuonis (Entamoeba hystolytica), parazitines kirmėles (pvz., Trichuris trichiura, Ascaris sp.) ir patogeninius grybelius (Aspergillis sp.). Jie teršia maisto produktus ir jiems gaminti naudojamas žaliavas, taip pat paviršius, prie kurių liečiasi žmonės ar jų maisto produktai. Alerginių susirgimų priežastis.

Kuriose srityse aktualu?

  • Visuomenės sveikatos
  • Buityje
  • Maisto pramonės įmonėse
  • Didmeninės ir mažmeninės prekybos vietose
  • Logistikos centruose
  • Maisto produktų ir jų žaliavų sandėliavimo patalpose
  • Maitinimo įstaigose
  • Apgyvendinimo paslaugų įmonėse
  • Ligoninėse ir kitose sveikatinimo įstaigose
  • Laivyboje

Ką pažeidžia ir kam kenkia?

  • Atviriems maisto produktams
  • Sandėliuojamai produkcijai, pašarams ir žaliavoms
  • Kenkia įmonių įvaizdžiui

Svarbiausi požymiai

Nekontroliuojama tarakonų populiacija auga eksponentiškai.
Viena rudojo tarakono patelė iš viso padeda apie 150⎯200 kiaušinėlių. Kiaušinėlių inkubacijos trukmė mažiausia rudųjų tarakonų ⎯ apie 17 dienų. Labiau šilumamėgių rūšių (juodųjų ir amerikinių tarakonų) inkubacijos periodas beveik dukart ilgesnis.
Tarakonų vystymosi trukmė vidutiniškai svyruoja nuo 54 iki 800 dienų. Greičiausiai suaugėlių stadiją pasiekia rudieji tarakonai. Ilgiausias vystymosi laikas ⎯ juodųjų tarakonų (206⎯800 dienų). Gyvenimo trukmė labiausiai priklauso nuo aplinkos temperatūros ir prieinamo maisto kiekio.
Tarakonai nėra bendruomenes sudarantys vabzdžiai, tačiau labai dažnai matomi susibūrę į didelius būrius. Tai vyksta dėl jų išmatose esančių agregacijos feromonų.
Jie renkasi vietas, kuriose gausu maisto, vandens ir slaptaviečių. Rudieji tarakonai dažniausiai slepiasi plyšiuose ir tarpuose, kurių skersmuo siekia apie 0,5 cm. Dvigubos ir lentelėmis apkaltos sienos ⎯ tai dažnai tarakonų apgyventos vietos, kuriose kontrolės procedūras itin sudėtinga atlikti.
Tarakonai dažniausiai aptinkami virtuvėse (gausu maisto ir vandens, slėptis tinkamos vietos), voniose ir tualetuose (prieinamas vanduo ir slaptavietės).
Kai vabzdžiai matomi kituose kambariuose ar šviesiu paros metu, tikėtina, kad užkrėstumas tarakonais yra labai didelis.
Rudieji tarakonai aktyvūs naktį ir prieblandoje.
Gerai ropinėja lygiais paviršiais (stiklu ir pan.).
Ėda tik minkštą ir drėgną maistą. Visaėdžiai: gali ėsti popierių, odą ir panašias organinės kilmės medžiagas; mėgstami maisto produktai: bulvės, burokėliai, morkos, įvairūs vaisiai, duona, šokoladas, miltai, medus, cukrus. Be maisto gali išgyventi 6 savaites.
Optimali vystymosi temperatūra ⎯ apie 25–32 oC; žemesnėje nei ⎯4 oC ar aukštesnėje nei 40 oC temperatūroje žūva per 12 valandų.
Slepiasi tamsiose šiltose ir dažniausiai drėgnose vietose: už šaldytuvų ir virtuvinių spintelių, akvariumų arba po jais, tarp dvigubų sienų, plyšiuose, elektros įrangos ertmėse, elektros skydinėse ir panašiose vietose.
Gyvena viešbučių, restoranų, kavinių, parduotuvių, slaugos centrų patalpose, kur yra pakankamai prieinamo maisto. Šiltuoju sezonu gali persikelti į greta pastatų esančius šiukšlynus.
Juodieji tarakonai aktyvūs naktį.
Sunkiau nei rudieji ropoja lygiais paviršiais.
Visaėdžiai: gali ėsti popierių, odą ir pan. Be maisto gali išgyventi 3 savaites.
Optimali temperatūra gyventi ⎯ 25 oC.
Slėpimasis: tamsiose, drėgnose, šaltesnėse nei rudiesiems tarakonams įprasta vietose, sunkiai pasiekiamose vietose: rūsiuose, kanalizacijos vamzdynuose ir pan.
Perneša mikrobus ir skleidžia nemalonų kvapą iš nugarinės liaukos.
Iš užkrėstos vietos plinta į gretimas artimiausias buveines. Plinta gabenant namų apyvokos daiktus, įrenginius, tarą, maisto atsargas.
Amerikiniai tarakonai aktyvūs naktį.
Maistas: visaėdžiai; be maisto gali išgyventi apie 5 savaites.
Optimali temperatūra jų gyvenamojoje aplinkoje ⎯ 25⎯33 oC; pasidaro aktyvūs, kai aplinkos temperatūra pakyla aukščiau 21 oC.
Slepiasi: tamsiose, šiltose, drėgnose vietose (už virtuvinių spintelių ir po jomis, prie šildymo įrenginių, karšto vandens ir kanalizacijos vamzdžių).
Plinta pervežant maisto prekes tarptautiniu komerciniu transportu.
Image

Susisiekite su mumis