Page image

Malūninis, aruodinis, tabokinis ir datulinis ugniukai

Sandėliuojamų produktų kenkėjai. Jie dažniausiai aptinkami sausuose augalinės kilmės produktuose: kruopose, miltuose, makaronų gaminiuose, riešutuose, prieskoniuose, džiovintose daržovėse ir vaisiuose, saldainiuose, šokolado gaminiuose.

Kodėl yra kenkėjas?

Vikšrai užteršia produktus išmatomis ir voratinkliniais siūlais.
Pakenkiama produkcijai ⎯ ji nebetinkama toliau naudoti.

Kuriose srityse aktualu?

  • Buityje
  • Maisto pramonės įmonėse
  • Maisto produktų ir jų žaliavų sandėliavimo patalpose
  • Maitinimo įstaigose
  • Apgyvendinimo paslaugų įmonėse

Ką pažeidžia ir kam kenkia?

  • Sandėliuojamus sausus augalinės kilmės produktus

Svarbiausi požymiai

Drugiai.
Žemesnėje nei 13⎯15 oC temperatūroje jų vystymasis sustoja. Vystymosi laikotarpis nuo kiaušinėlių iki suaugėlio, priklausomai nuo temperatūros, trunka mažiausiai mėnesį. Nešildomose patalpose ar nepalankiose vystytis vietose dažniausiai išsivysto viena karta per metus.
Kiaušinėliai dedami ant maisto produktų ar žaliavų, taip pat ant tabako, kavos pupelių, šieno. Ką tik išsiritusios lervos maitinasi minėtais produktais. Kitose vystymosi stadijose (kiaušinėliai, lėliukė, suaugėlis) nekenkia sandėliuojamiems produktams.
Slepiasi sienų plyšiuose, sunkiai prieinamose tamsiose vietose.
Beveik visi sandėliuojamų produktų kenkėjai yra prisitaikę maitintis maistu, kuriame yra labai mažai skysčių. Šie kenkėjai į sandėlius gali patekti iš lauko per atvirus langus ir duris, per plyšius sienose, per ventiliacijos ir kitas angas, atkeliauti iš gretimų patalpų ar migruoti iš užkrėstų produktų į neužkrėstus. Jie taip pat gali užpulti dar laukuose esantį derlių ir į sandėlius patekti jau su užkrėsta produkcija. Galimas patekimo į sandėlius kelias ⎯ pakartotinai naudojama pakavimo medžiaga (maišai, dėžės, paletės) ar naudota įranga ir baldai. Pavyzdžiui, kai kur džiovintos gėlės arba javai naudojami kaip dekoracijos, ir jie taip pat gali būti užkrėsti.
Image

Susisiekite su mumis